Wyjazd na Majorkę – co powinieneś wiedzieć, cz I

Za oknem zima w pełnej krasie. Minusowe temperatury oraz opady śniegu z pewnością nie zachęcają do długich spacerów na świeżym powietrzu. W takie zimowe wieczory marzymy o słońcu, plaży i ciepłej wodzie. Mroźna pogoda, a także początek roku jest bardzo dobrym okresem, aby zaplanować tegoroczne wakacje. A jeśli już mówimy o wakacyjnych wojażach to koniecznie trzeba pamiętać o Majorce. Ta słoneczna wyspa z pewnością jest już urlopowym planem wielu polskich turystów, a w przypadku gdy ktoś nie wie jeszcze gdzie spędzić wakacje,  to zachęcamy oczywiście do odwiedzenia Majorki 🙂

Przed wyjazdem na Majorkę, koniecznie należy zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi takiej podróży.

Dokumenty

dokumenty

Majorka jest hiszpańską wyspą, dlatego też obywatele strefy Schengen i państw Unii Europejskiej nie potrzebują paszportów. Wybierając się na wakacje wystarczy zabrać ze sobą dowód osobisty. Taki dokument tożsamości lub paszport muszą również posiadać dzieci i niepełnoletnia młodzież. Wylatując z Polski nie musimy się martwić o przestawianie zegarków. Strefa czasowa jest taka sama jak w naszym kraju.

Język

flaga

Obowiązującym językiem, jest język hiszpański oraz kataloński. Bez problemów możemy również porozumiewać się w języku angielskim i niemieckim. Coraz częściej w barach, restauracjach, czy innych punktach spotyka się Polaków pracujących w sezonie na wyspie. Jednym z takich miejsc jest np. hotel w Cala d’Or, którego właścicielami są właśnie Polacy, ale o tym dokładnie opiszemy w oddzielnym wpisie 😉

Opieka medyczna

EKUZ - wzór

Wyjeżdżając na Majorkę nie ma konieczności wykonywania szczepień ochronnych lub przeprowadzania badań epidemiologicznych. Należy jedynie pamiętać o kremach czy innych kosmetykach z wysokim filtrem UV, który ochroni naszą skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Do walizki można wrzucić również leki przeciwbólowe lub przeciwgorączkowe. Jeśli o nich zapomnimy, a okażą się konieczne, to bez problemu można je kupić w aptekach, które na wyspie oznaczone są zielonym krzyżem na białym tle.

Przezorni mogą wykupić ubezpieczenie turystyczne. Warto także pamiętać o wyrobieniu i zabraniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która na nasz wniosek zostanie wydana w każdym oddziale NFZ.

Przepisy ruchu drogowego

przepisy ruchu drogowego

Należy się także zapoznać z obowiązującymi na Majorce przepisami ruchu drogowego, a dokładnie mówiąc, o ograniczeniu prędkości. Na wyspie, tak samo jak i na terytorium Hiszpanii oraz w naszym kraju, obowiązuje ruch prawostronny. Dopuszczalne prędkości są podobne do tych obowiązujących w Polsce. W terenie zabudowanym nie można przekroczyć prędkości 50 km/h, poza terenem zabudowanym 90 km/h, a na autostradzie 120 km/h. Mandaty są wyższe, więc nie warto ryzykować, zwłaszcza na wąskich i krętych drogach, które stanowią większość infrastruktury drogowej wyspy. Poza tym należy pamiętać o zapinaniu pasów, gdyż za ich brak grozi mandat w wysokości 100 euro dla rezydentów, natomiast dla pozostałych kierowców i pasażerów 200 euro.

Płatności

karty

Sezon na Balearach rozpoczyna się w maju i kończy na początku października. W tym czasie należy spodziewać się również wyższych cen noclegów w hotelach i apartamentach, restauracjach, sklepach z pamiątkami, itp. Przed podróżą warto wymienić gotówkę, oraz zaopatrzyć się w kartę kredytową, która ułatwi nam np. wypożyczenie samochodu lub skuterów. W większości lokali gastronomicznych i usługowych oraz sklepów, akceptowalne są karty płatnicze takie jak VISA czy MasterCard. Przed zakupami, warto jednak zapytać o możliwość zapłaty daną kartą, aby uniknąć przykrej niespodzianki. Obowiązującą walutą jest oczywiście Euro.

Jeśli macie jakieś pytania odnośnie wyjazdu na Majorkę, piszcie w komentarzach. Postaramy się na nie odpowiedzieć w następnej części.

Share

Wyjazd na Majorkę – co powinieneś wiedzieć, cz I

Follow by Email
Facebook
Facebook
Instagram