Wyjazd na Majorkę – co powinieneś wiedzieć – cz. 2

Przed wyjazdem na Majorkę, koniecznie należy zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi podróży, które opisaliśmy tutaj: http://mallorca4you.pl/wyjazd-na-majorke-informacje/. Warto również dowiedzieć się, co może nas spotkać na miejscu. Co oznaczają żółte oraz niebieskie linie na drodze, znaki których nie ma w Polsce oraz na co zwracać szczególną uwagę, aby nie dostać mandatu? Na powyższe pytania i nie tylko odpowiedzieliśmy poniżej.

Ważne informacje przed wyjazdem na Majorkę:

1. Żółte linie na drodze

ważne informacje przed wyjazdem na majorkęPodczas parkowania należy zwracać uwagę, czy na drodze bądź na krawężniku nie ma żółtej linii, która oznacza zakaz parkowania w danym miejscu. Pozostawienie samochodu w miejscu oznaczonym żółtą linią grozi mandatem od 100 €.

2. Niebieskie linie na drodzeniebieskie linie

Poza żółtymi liniami, w Palmie lub większych miastach, można również spotkać niebieskie linie na drodze. Taki kolor linii oznacza, że są to miejsca przeznaczone do parkowania za opłatą.

3. Znaki z „miesiącami”

znak z miesiącemW związku z tym, że w wielu miejscowościach uliczki są bardzo wąskie, można parkować wyłącznie po 1 stronie ulicy. Dlatego podczas parkowania w niewielkich miasteczkach na wyspie, należy zwracać również uwagę na to, po której stronie ulicy zaparkowane są samochody lub czy nie ma znaku informującego w którym miejscu można parkować. Mesos parells oznacza, miesiąc parzysty, natomiast mesos imparells nieparzysty.

4. Światła w samochodzie

Na Majorce, w ciągu dnia, nie ma obowiązku jazdy samochodem z włączonymi światłami.

5. Mandaty

Jak już pisaliśmy w części 1, mandaty na Majorce są wysokie dlatego warto zwracać szczególną uwagę na:

  • zapinanie pasów
  • parkowanie tylko i wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych
  • nie wyrzucanie niedopałków papierosów

6. Hiszpańska sjesta
coffee-393836_960_720

Poza istotnymi informacjami dotyczącymi przepisów drogowych, warto również wspomnieć o hiszpańskiej sjeście. Co się z tym wiąże? Sjesta oznacza odpoczynek, a co za tym idzie wszelkie banki, biura, urzędy, warsztaty lub nawet niektóre sklepy czy restauracje są nieczynne. Dlatego jeśli mamy w planach wysłanie pocztówek lub załatwienie innych spraw w takich miejscach, należy pamiętać, że sjesta na Majorce trwa zazwyczaj w godzinach 13:00 – 16:00. Natomiast w wielu restauracjach, ze względu na sjestę, kuchnia jest nieczynna w godzinach 16:00-19:00.

 

Share

Wyjazd na Majorkę – co powinieneś wiedzieć – cz. 2

Follow by Email
Facebook
Facebook
Instagram