Tapas czyli Majorka na talerzu

Dobre jedzenie i wino to nieodłączna część majorkańskiego stylu życia. Kuchnię Balearów charakteryzuje przede wszystkim wyjątkowa dbałość o świeżość i wysoką jakość składników, z których powstają niezapomniane kulinarne wariacje.

Nazwa tapas

Słowo „tapa” oznacza przykrywka. Dawniej Andaluzyjczycy spożywając wino przykrywali szklankę plasterkiem suchej kiełbasy, aby chronił przed owadami oraz przed utratą aromatu. Z czasem zaczęto dokładać cienką kromkę chleba z różnymi dodatkami.

„Tapas” to magiczne słowo oznaczające maleńkie przekąski i przystawki, które jada się zarówno w barach, jak i w domu, na lunch i przed kolacją, najlepiej przy kieliszku wina. Te niezwykłe przekąski mogą mieć przeróżne kształty i konsystencje. Mogą być podawane na ciepło oraz na zimno.

tapas

Tapas służą zazwyczaj pobudzeniu apetytu przed głównym daniem. Może to być zwykłe pieczywo z dodatkami, szynka serrano, czy owoce morza. To także skromne porcje marynowanych oliwek, tortille, paszteciki mięsne, niewielkie przekąski przypominające pizzę, chrupiące kuleczki ziemniaczane, ślimaki i czerwona papryka w oliwie z oliwek oraz smażone anchois. Bary tapas cieszą się na wyspie ogromną popularnością wśród smakoszy. Zdarza się, że ceny przystawek nie są podawane w karcie, dlatego warto poprosić kelnera o „lista de precios”, czyli listę cen. W wielu lokalach tapas wystawiane są na ladzie, by klienci składając zamówienie, mogli je wskazywać palcem.

tapas-mallorca

Czasami warto zamówić kilka przystawek i stworzyć z tego porządny, hiszpański posiłek, jak robią to majorkańczcy. Jeśli nie wiemy co wybrać, proponuję zamówić „ plato variado”, czyli po jednym kęsie z każdego rodzaju, żeby poznać nowe smaki  i zobaczyć, które przekąski najlepiej przypadną nam do gustu.

Tapas to idealne przystawki na imprezę. Mogą zastąpić także pierwsze danie, lekki posiłek lub obfitą wieczorną kolację. Przygotowuje się je bardzo łatwo, a z pewnością zaspokoją każdy gust. Można z nich stworzyć niezwykłą ucztę, pod warunkiem że korzystamy wyłącznie ze świeżych, dobrej jakości składników.

Tapas to nie tylko zwykły posiłek, ale, w majorkańskiej kulturze, to sposób na spędzanie czasu ze znajomymi lub rodziną.


tapas majorka

Share

Tapas czyli Majorka na talerzu

Follow by Email
Facebook
Facebook
Instagram