Soller i Port Soller. Na styku tradycji i nowoczesności

Miasto Soller i przynależący do niego Port Soller to idealne miejsce dla każdego kto chciałby rozsmakować się w Majorce. Tylko tutaj na własne oczy możecie zobaczyć, jak płynnie uzupełniają się: tradycja z nowoczesnością oraz doświadczyć na własnej skórze, jak przyjemne mogą być tego skutki. Ale od początku.

pixabay.com/es

pixabay.com/es

Dlaczego warto odwiedzić Soller?

Każdy kto pierwszy raz odwiedzi to miejsce niemal natychmiast zwróci uwagę na wyjątkowy krajobraz, który tworzą pomarańczowe gaje. Od miejscowych można usłyszeć, że smak pochodzących z nich owoców nie da się porównać z pochodzącymi z innych obszarów Hiszpanii. Spróbowałam i już wiem, że lokalna ludność to świetne źródło wiarodajnych informacji – w kwestii kulinarnych również. Czy coś poza piękną roślinnością zwraca naszą uwagę? Soller wypełnione jest wyjątkową architekturą. Główną atrakcję miasta stanowi Plac Konstytucji (Plaça Constitucio)z pięknymi fontannami, licznymi restauracjami, cukierniami i kawiarniami oraz średniowiecznymi kościołami. W oczy rzuca się także stylowy budynek banku z narożnymi bogato zdobionymi balkonami. Poza tym warto wstąpić do Muzeum Nauk Przyrodniczych na Balearach. Gdy odwiedzacie Soller warto, byście postawili swoje kroki również w kościele św. Bartłomieja, który funkcjonuje, jako Narodowy Pomnik Historyczny i Artystyczny. Jego wnętrze wypełniają elementy architektury z XIII wieku. Szczególne wrażenie robią niewielkie boczne kaplice oraz ołtarze.

Soller możecie też potraktować trochę, jako bazę wypadową w dwa miejsca. Pierwsze to stolica Majorki – Palma. Przewiezie Was tam zabytkowy, drewniany pociąg. Trasa, którą ma on do pokonania, została tak skonstruowana, aby ułatwić tamtejszym mieszkańcom przemieszczanie się z ukrytego między górami miasteczka w pozostałe obszary wyspy. Dotyczyło to głównie rolników i handlowców. Dzisiaj na potrzeby turystów została nieco zmodyfikowana i wiedzie przez gaje oliwne, ale również tunele i wiadukty.  Drugie miejsce to Port de Soller. Dowozi do niego Orange Express czyli … zwykły tramwaj o mocno pomarańczowej barwie. Wycieczka trwa co prawda 20 min, ale za to widoki, jakie oferuje są nie do zapomnienia. Poza tym Soller ma też do zaoferowania niezwykle klimatyczne hotele. Większość z nich znajduje się w dawnych XIX-wiecznych rezydencjach.

Czym przyciąga zaś Port de Soller?

Początkowo Port de Soller funkcjonował jedynie, jako miejsce cumowania łodzi czy kutrów rybackich. Z czasem jednak zaczął przekształcać się w swoistą atrakcję turystyczną. Dzisiaj funkcjonuje jako modny wakacyjny kurort, tętniący życiem i kolorami. Na jego obszarze znajdziecie liczne restauracje, gdzie przyjemnie spędzicie czas i zjecie coś pysznego.

Na przyjezdnych wrażenie robi także spory port żeglarski, gdzie mamy przegląd praktycznie każdego rodzaju łodzi – począwszy od kutrów czy łodzi rybackich na luksusowych jachtach oraz statkach wycieczkowych skończywszy. Spacerując po nim warto umilić sobie spacer sięgając po wyjątkowe lody z manufaktury Sa Fabrica de Gelats – najstarszej lodziarni, której specjalność stanowią domowej roboty lody.

Na tym jednak nie koniec atrakcyjności Portu de Soller. Ci z Was, którzy lubią spędzać aktywnie czas wolny mogą udać się na wycieczki szlakami górskimi wiodącymi w ciekawe i atrakcyjne miejsca. Jeden z nich np. pozwala dotrzeć do latarni morskiej skąd rozpościera się widok na panoramę okolicy. Inny pozwala dotrzeć do samego miasta Soller. Trasa wiedzie przez ogrody skalne i gaje oliwne. Co ciekawe praktycznie każdy ze szlaków pozwala bezpośrednio dotrzeć nad morze.

DSC_0007

DSC_0030

DSC_0078

DSC_0114

 

Share

Soller i Port Soller. Na styku tradycji i nowoczesności

Follow by Email
Facebook
Facebook
Instagram