Pollenca i Port Pollenca – północna Majorka

Północna Majorka – to właśnie tutaj znajduje się niewielka, ale urokliwa miejscowość Pollenca oraz funkcjonujący, jako atrakcyjny kurort wakacyjny Port o tej samej nazwie.

Pollenca, czyli powrót do przeszłości

Malownicza Pollenca liczy sobie zaledwie 9 tys mieszkańców, ale oferta, jaką ma dla swoich gości robi wrażenie. Tam nie sposób się nudzić i co ważniejsze – każdy znajdzie coś dla siebie. Zresztą już sam fakt, że to właśnie ona stała się inspiracją m.in. dla słynnej pisarki Agaty Christie, powinien stanowić swoistą reklamę tego miejsca. Ale do rzeczy… Co ma Wam do zaoferowania malownicza Pollenca? Uwagę zwracają głównie dość dobrze zachowane ruiny historycznych obiektów. Są to między innymi:

  • most rzymski El Pont Romà z I w. – położony na rzece Torrente de Sant Jordi
  • charakterystyczne średniowieczne wąskie uliczki;
  • kamienice z XVII i XVIII wieku;
  • kościół Esglèsia de Nostra Senyora dels Àngels – obiekt pochodzący z XIII w. przez zakon Templariuszy, a przebudowany w XVII w.

Budowle te świetnie korespondują z wkomponowanymi w tło współczesnymi kawiarniami, gdzie można miło spędzić czas.

Opuszczając historyczne centrum Pollency, można natrafić na warsztat ceramiczny, przy którym znajduje się sklep-galeria. Można tam na własne oczy zobaczyć, jak wyglądają piece do wypalania gliny. Poza tym w sklepie znajduje się spora ekspozycja dawnych wyrobów z ceramiki, wśród których z pewnością spore wrażanie wywrą na nich zabawki z czasów arabskich oraz wypalane w glinie dekoracyjne jaszczurki.

kościół

miasto pollenca

pollenca kościół

pollenca

pollensa

schody w port pollensa

Port Pollenca, czyli aktywnie i rodzinnie

Jak łatwo się domyślić początkowo Port Pollenca funkcjonował, jako miasteczko rybackie. Swoistą „pamiątkę” po tym okresie stanowi sporych rozmiarów przystań, gdzie cumują łodzie rybackie przemieszane z prywatnymi luksusowymi jachtami. Dzisiaj o Port Pollenca mówi się już w kategoriach spokojnego, lecz dość pokaźnych rozmiarów kurortu wypoczynkowego. Najchętniej wypoczywają tam latem Brytyjczycy – głównie rodziny z małymi dziećmi. Jakie atrakcje czekają tam na Was? Port Pollenca oferuje warunki idealne do uprawiania sportów wodnych. Do Waszej dyspozycji jest m.in. wypożyczalnia rowerów wodnych oraz kajaków i banany do ślizgania się po wodzie. Inna forma wodnej rozrywki, która czeka zwłaszcza na amatorów mocnych wrażeń to parasailng  – czyli „rejs” po morzu za pomocą przytwierdzonego do łodzi spadochronu. Z Port Pollenca możecie też udać się statkiem wycieczkowym na piękną plażę w Formentor. Ale na tym nie koniec.

Czas wolny możecie też spędzić rozpoczynając lub kontynuując swoją przygodę z nurkowaniem i poznawaniem podwodnej „twarzy” Majorki. Na miejscu (w pobliżu mariny) czekają na chętnych –  dwie szkoły nurkowania: pierwsza na rogu Carrer Verge del Carme, druga przy Carrer de Magallanes. Z kolei bliskość pasma górskiego Serra de Tramuntana powoduje, że Peurto Pollenca sprawdza się również, jako baza na wędrówki lub rowerowe wycieczki. Obszary kurortu są pełne zarówno szlaków pieszych, jak i tych przeznaczonych dla amatorów jednośladów i to na każdym etapie zaawansowania. Miłośnicy długich marszów również odnajdą się na Puerto Pollensa. Czeka na nich malownicza 3-kilometrowa trasa wiodąca przez Dolinę Boquer. Nagrodą za pokonanie szlaku może być odpoczynek na kamienistej plaży i ciepłym morzem. Wycieczkę taką najlepiej zorganizować sobie jesienią lub wiosną, kiedy po pierwsze nie spotkacie na trasie tabunu turystów, a po drugie warunki pogodowe będą wprost idealne.

Port Pollenca

23192954_1486958391353517_1086954673_n

23192839_1486958401353516_832844197_n

zamek pollenca

Share

Pollenca i Port Pollenca – północna Majorka

Follow by Email
Facebook
Facebook
Instagram